Интересни, разнообразни, но и противоречиви са описанията, които се отнасят до панорамата на града, махалите, къщите, обществените сгради и т.н. Противоречията в описанията се дължат преди всичко на различните гледни точки. Но в описанията, дадени в различни източници, навсякъде е видно, че Шумен е правел много добро впечатление с общия си изглед, с живописното разположение…
Рубрика:
Създаването на Тракийския квартал започва след Междусъюзническата и Първата световна война, когато вътрешността на страната е залята от бежанска вълна. Много семейства от Македония, Тракия, Добруджа и Западните покрайнини на страната се заселват в покрайнините на Шумен. Първите жители на Тракийския квартал са изселници от българското село Чанакча. През 1921 г. бежанците създават свое селище…
Защо се нарича Добруджански квартал, не е трудно да се отгатне – както и квартал „Тракия”, където първо се заселват българи бежанци от Тракия, така и името на Добруджанския квартал идва от заселването на бежанци от Добруджа в Шумен след военния погром на България в Междусъюзническата война от 1913 г. Разкази за бежанците от онова…
Миналото на Шумен свързваме с площада и уличката към него, носели някога името „Араста”. Взирайки се назад, към извървяното, виждаме какъв е бил животът в Стария Шумен. Най-интересните събития и случки от живота на града ни, оставили диря в историята на България са свързани с улица „Араста”. Тази улица винаги е имала душа. Ако можеше…